„Bajki bez barier” część XXIII CHOROBA REUMATYCZNA

Piłka


Kilka słów do rodziców i nauczycieli

Za nami kolejny miesiąc, a zatem… Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” oddaje w Państwa ręce kolejną część z serii „Bajki bez barier”. Tym razem w bajce poruszony został problem choroby reumatycznej u dzieci, a dokładnie problem młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów.
Nasz bohater boryka się z chorobą przewlekłą, chorobą, która zwyczajowo przypisywana jest osobom starszym. Jednak on ma dopiero 7 lat. Tak! Na reumatyzm może zachorować już bardzo małe dziecko, co jest tym trudniejsze do diagnozy, że ono nie potraf powiedzieć, co go boli.
Jak zachować się gdy dziecko ma rzut choroby i cierpi? Otóż, można pomóc na szereg różnych sposobów. Przede wszystkim każdy staw ze stanem zapalnym może być schłodzony – wówczas staw „odda” swój nadmiar ciepła, a to pomoże w uśmierzeniu bólu. U dzieci mogą być stosowane np. okłady żelowe.
Oczywiście każdy z nas ma inny próg bólu oraz inną wrażliwość na ciepło i zimno, więc takie używanie okładów żelowych, lodu czy innych okładów np. borowinowych, z gliny, itp. powinno zostać konsultowane z lekarzem.
W przypadku choroby reumatoidalnej bardzo ważną rolę odgrywa ruch. Jednak, jak już dowiedzieliśmy się z bajki – nie każdy ruch jest wskazany. Obok terapii lekowej bardzo ważną rolę odgrywa gimnastyka lecznicza tzw. Kinezyterapia.
Są to specjalne ćwiczenia, które chory wykonuje w obecności fzjoterapeuty, jednak specjalista może nauczyć rodziców ćwiczeń, które wskazane będą do wykonywania w domu. Bardzo ważną rolę w tej chorobie odgrywa również ochrona stawów w życiu codziennym czyli tzw. Ergonomia ruchów. U młodszych dzieci
bardzo dobrze sprawdzają się zabawy usprawniające stawy, u starszych bardzo ważna jest dbałość o prawidłową postawę i unikanie przeciążeń.
A zatem, jak pomóc chorym stawom i ochronić nasze stawy w życiu codziennym? Po pierwsze: zachowywać właściwą postawę ciała przy siedzeniu i chodzeniu; po drugie: nosić plecak, a nie torbę na ramię; po trzecie: przy czytaniu korzystać z podpórek na książki; po czwarte: używać do siedzenia piłki gimnastycznej.
Kiedy chorują stawy kończyn dolnych należy nosić mocne buty z wkładkami, czasem pomocą dla chorych stawów są zaś specjalne przyrządy ortopedyczne jak szyny, ortezy czy kule ramieniowe.
I podobnie jak w poprzednich częściach bajek niezwykle ważne w procesie leczenia choroby dziecka jest zrozumienie i akceptacja ze strony rówieśników, nauczycieli i rodziców. Ważnym jest, by rodzice i nauczyciele wspólnie znaleźli rozwiązanie, by zaangażować chore dziecko w życie szkolne. Dziecko powinno uczestniczyć w życiu szkoły, jednak pozostać cieplej ubrane, należy również pamiętać o unikaniu kontaktu z chorobami zakaźnymi, gdyż zarażenie się dziecka może spowodować kolejny rzut reumatoidalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>