„Bajki bez barier” część XX CHOROBA NOWOTWOROWA

Karmelka


Kilka słów do rodziców i nauczycieli

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” oddaje w Państwa ręce kolejną część z serii „Bajki bez barier”. Przed nami znowu trudny temat, tym razem autorka porusza problem nowotworowy wśród dzieci.

Zadaniem publikacji jest przybliżenie dzieciom specyfki choroby, trudności z nią związanych, ale również chcielibyśmy zwrócić uwagę czytelników na przesłanie jakie niesie ze sobą „Karmelka” czyli na to, jak ważne jest wsparcie i empatia ze strony najbliższych i rówieśników.
Nasza tytułowa bohaterka choruje na nowotwór mózgu, przechodzi operację, zostaje poddana chemioterapii, wypadają jej wszystkie włosy, a na głowie ma bliznę pooperacyjną. To tylko te zewnętrzne, widoczne cechy. Dziewczynka dłuższy czas nie chodziła do szkoły, po operacji musiała długie godziny spędzać na rehabilitacji i z powrotem uczyć się wcześniej już znanych czynności – mowy, chodzenia.

Choroba zniszczyła jej poczucie wartości, odsunęła od możliwości spędzania czasu z rówie śnikami, pozbawiła beztroski i dzieciństwa. Choroba nowotworowa dziecka jest bardzo trudnym doświadczeniem, które może pozostawić trwały ślad w jego psychice. Diagnoza nowotworu u dziecka zawsze wywołuje potężny kryzys emocjonalny, nie tylko u młodego pacjenta, ale również u jego rodziców. Dlatego w tym trudnym dla rodziny okresie niezwykle ważne jest wsparcie psychologa, który nie tylko pomoże odnaleźć się choremu w nowej rzeczywistości, ale również wypracuje z najbliższymi mechanizmy radzenia sobie z nową sytuacją. Taka opieka specjalisty i przestawienie rodziny na nowy sposób życia i funkcjonowania dostosowany do trudnych okoliczności związanych z chorobą dziecka pozwoli rodzinie na lepsze zaopiekowanie się chorym. Bardzo ważnym elementem pracy psychologa jest również pokierowanie uwagi rodziców w stronę zdrowego rodzeństwa, które często bardzo boleśnie odczuwa koncentrację całej rodziny na chorym bracie lub siostrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>