„Bajki bez barier” część XX CHOROBA NOWOTWOROWA

Karmelka


Kilka słów do rodziców i nauczycieli

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” oddaje w Państwa ręce kolejną część z serii „Bajki bez barier”. Przed nami znowu trudny temat, tym razem autorka porusza problem nowotworowy wśród dzieci.

Zadaniem publikacji jest przybliżenie dzieciom specyfki choroby, trudności z nią związanych, ale również chcielibyśmy zwrócić uwagę czytelników na przesłanie jakie niesie ze sobą „Karmelka” czyli na to, jak ważne jest wsparcie i empatia ze strony najbliższych i rówieśników.
Nasza tytułowa bohaterka choruje na nowotwór mózgu, przechodzi operację, zostaje poddana chemioterapii, wypadają jej wszystkie włosy, a na głowie ma bliznę pooperacyjną. To tylko te zewnętrzne, widoczne cechy. Dziewczynka dłuższy czas nie chodziła do szkoły, po operacji musiała długie godziny spędzać na rehabilitacji i z powrotem uczyć się wcześniej już znanych czynności – mowy, chodzenia.

Choroba zniszczyła jej poczucie wartości, odsunęła od możliwości spędzania czasu z rówie śnikami, pozbawiła beztroski i dzieciństwa. Choroba nowotworowa dziecka jest bardzo trudnym doświadczeniem, które może pozostawić trwały ślad w jego psychice. Diagnoza nowotworu u dziecka zawsze wywołuje potężny kryzys emocjonalny, nie tylko u młodego pacjenta, ale również u jego rodziców. Dlatego w tym trudnym dla rodziny okresie niezwykle ważne jest wsparcie psychologa, który nie tylko pomoże odnaleźć się choremu w nowej rzeczywistości, ale również wypracuje z najbliższymi mechanizmy radzenia sobie z nową sytuacją. Taka opieka specjalisty i przestawienie rodziny na nowy sposób życia i funkcjonowania dostosowany do trudnych okoliczności związanych z chorobą dziecka pozwoli rodzinie na lepsze zaopiekowanie się chorym. Bardzo ważnym elementem pracy psychologa jest również pokierowanie uwagi rodziców w stronę zdrowego rodzeństwa, które często bardzo boleśnie odczuwa koncentrację całej rodziny na chorym bracie lub siostrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *