„Bajki bez barier” część XV CUKRZYCA

Cukiereczek


Kilka słów do rodziców i nauczycieli

Objawy, które powinny zaniepokoić opiekuna lub wychowawcę, mogące być objawem nieprawidłowego poziomu cukru we krwi to:
– pocenie się,
– zawroty głowy, nudności,
– osłabienie, senność, zmęczenie,
– bladość twarzy (zwłaszcza ust),
– napad głodu lub duże pragnienie,
– spowolnienie mowy i ruchów.

Dobrze jest pokazać wychowawcom, co należy zrobić w przypadku zbyt niskiego (hipoglikemia) lub zbyt wysokiego (hiperglikemia) poziomu cukru we krwi oraz jak obsłużyć pen (urządzenie wstrzykujące insulinę).Należy pamiętać o gleukometrze (urządzeniu mierzącym poziom cukru we krwi), a także posiadaniu czegoś słodkiego w razie, gdyby cukier był za niski oraz insulinie, gdyby cukier był za wysoki.

Dziecko chorujące na cukrzycę może korzystać z zajęć ruchowych lub wycieczek i innych atrakcji organizowanych przez przedszkole czy szkołę. Należy tylko pamiętać o tym, by być przygotowanym na ewentualność zmiany poziomu cukru we krwi.

Wychowawca lub opiekun grupy może przeprowadzić zajęcia przybliżające dzieciom problem cukrzycy.

Można zaproponować zabawy, które oprócz informacji dotyczących tego, które produkty zawierają cukier, a które nie, przemycają tak zwane dobre nawyki żywieniowe, ważne również dla dzieci zdrowych.

Jeśli posiadamy produkty spożywcze lub obrazki je przedstawiające, możemy poprosić o posegregowanie przez dzieci produktów na te, które zawierają cukier i nie zawierające cukru.

Kolejną propozycją jest wprowadzanie tematyki zdrowego jedzenia, poprzez przygotowywanie konkretnych przekąsek. Możemy przygotować z dziećmi wspólnie: „zielone kanapki” z dużą ilością warzyw lub sałatki albo koreczki z owoców. Wspólne przygotowywanie potraw i późniejsze spożywanie świetnie rozwija współpracę w grupie i jest okazją do lepszego się poznania dzieci.

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” ma nadzieję, że bajka poruszającą problem cukrzycy pomoże Państwu w opiece oraz pracy z dziećmi, a historia Marka będzie inspiracją dla rodziców dzieci chorujących na cukrzycę, aby miały możliwość aktywnego korzystania z życia.

Opracowała: Sabina Burka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>