„Bajki bez barier” część XV CUKRZYCA

Cukiereczek


Kilka słów do rodziców i nauczycieli

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” przedstawia Państwu kolejną bajkę, tym razem opisującą problemy dzieci z cukrzycą. Głównym bohaterem opowiadania jest Marek, przedszkolak, u którego zdiagnozowano cukrzycę. Chłopiec dowiaduje się, że jest chory, choć nic go nie boli. Dzięki starszemu koledze, lekarzom i rodzicom, powoli oswaja się z nową sytuacją i zmianami, które go czekają. Cukrzyca typu 1, którą lekarze diagnozują u Marka, jest chorobą, której objawy narastają w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie na symptomy i zabranie dziecka do lekarza w celu postawienia diagnozy. Mitem jest, że cukrzyca pojawia się jedynie u dzieci otyłych, czy też nadmiernie spożywających słodycze, często zdarza się, że dzieci, u których diagnozowane jest schorzenie są aktywne i szczupłe.

Objawy, których występowanie powinno zaniepokoić rodziców to:
– zwiększone pragnienie, prowadzące do częstszego oddawania moczu
(również w nocy, w szczególności, gdy wcześniej dziecko potrafiło
przespać całą noc nie wstając do toalety),
– zmęczenie (dziecko staje się apatyczne, w trakcie pobytu na placu za-
baw częściej siada, aby odpocząć i mówi, że nie ma siły),
– utrata wagi (z nieznanych przyczyn) oraz wieczny głód lub brak apetytu,
– senność,
– drażliwość.

Wstępną diagnozę cukrzycy może przeprowadzić lekarz pediatra po- przez zmierzenie poziomu glukozy we krwi włośniczkowej (pobieranie z palca), dzięki dostępnym testom paskowym, jednak pewniejsze jest przeprowadzenie badania krwi pobieranej z żyły w laboratorium. Norma glukozy na czczo nie powinna przekraczać 100mg/dl. Następnie lekarz może skierować dziecko do najbliższego szpitala z oddziałem diabetologicznym lub też do poradni z lekarzem specjalistą diabetologiem.

Należy pamiętać, że jest kilka rodzajów cukrzycy, najbardziej popularne to cukrzyca typu 1 (częściej występująca u dzieci) i cukrzyca typu 2. Najprościej mówiąc, różnica w tych dwóch rodzajach schorzenia polega na tym, iż trzustka, odpowiedzialna za produkcję insuliny (regulującej poziom cukru we krwi), w typie pierwszym w ogóle już nie produkuje tego hormonu, natomiast w drugim nie jest produkowana jego odpowiednia ilość. Ważne jest, aby rodzice dzieci chorujących na cukrzycę informowali nauczycieli, wychowawców i inne osoby, które opiekują się dzieckiem o chorobie, tak, aby mogły one w odpowiedni sposób zareagować w przypadku, gdyby choroba dała o sobie znać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>