„Bajki bez barier” część XIV ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

Mirabelka


Opowiem wam, czego się dowiedziałam.
Otóż Mirka choruje na atopowe zapalenie skóry. To znaczy, że jej skóra jest bardziej wrażliwa. Kilka razy dziennie trzeba ją smarować specjalnymi kremami, żeby nie była sucha i nie swędziała. Te kremy czasami pomagają, a czasami nie. Kiedy Mirka zje choć trochę czegoś, na co jest uczulona (a uczulona jest na kakao, czekoladę, no i jak okazało na śliwki) albo kiedy się spoci, to swędzi ją tak okropnie, że nie można wytrzymać, żeby się nie drapać. Skóra robi się czerwona, łuszczy się, pęka, są na niej pęcherzyki, a jak się je rozdrapie, pojawia się krew. Wtedy trzeba używać specjalnych maści, a czasami lekarz przepisuje też inne leki. Mirka ma też alergię na sierść kota, więc choć bardzo lubi koty, niestety nie może się z nimi bawić.
Aha, to teraz już wiem, dlaczego mama codziennie smaruje Mirkę kremem! A te długie sukienki i ręka- wy mają zakryć chorą skórę.
Dowiedziałam się też, że atopowe zapalenie skóry nie jest zaraźliwe, a chorują na nie i dzieci i dorośli. Niektórzy są chorzy całe życie, a innym choroba przechodzi. Tak jak na przykład Martynie. Ona też miała taką skórę jak Mirka, a od trzech lat już jest zdrowa.
dekor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *