„Bajki bez barier” część XII CHOROBY NEREK – DIALIZA

Wycieczka


Kilka słów do rodziców i nauczycieli

aktywność dziecka w ciągu dnia. Chorzy dializują się w domu i rzadziej wymagają kontaktu z ośrodkiem dializ (raz na 4-6 tygodni), co znacznie poprawia komfort ich życia.
Dlatego tak niezmiernie ważna jest profilaktyka. Dopóki dziecko może być poddane dializie otrzewnowej w zaciszu własnego domu, nie wpływa to tak bardzo na jego funkcjonowanie i stan psychiczny. Dializuje się w otoczeniu najbliższych, jednak również wówczas potrzebuje ogromnego wsparcia ze strony rodziców.
Celem naszej książeczki jest przedstawienie tej, często „cichej choroby” w przystępny sposób oraz „uczulenie” rodziców i opiekunów na konieczność zwracania uwagi na szczegóły związane z częstym spożywaniem płynów i częstym korzystaniem z toalety. Profilaktyczne badania nie kosztują nas zbyt wiele, a niejednokrotnie mogą zapobiec późniejszym stresom i obawom o zdrowie i życie dziecka.
O trudnej sytuacji związanej z późną diagnozą niewydolności nerek pisze dziennikarka Ewa Pacuła, matka Nikoli, dziewczynki po przeszczepie rodzinnym nerki. Nikola, dostała nerkę od swojego ojca Przemysława Salety, a przeszczep był jednym ratunkiem dla dziewczynki, u której choroba została wykryta już w bardzo późnym stadium.
Mamy nadzieję, że ta bajeczka pozwoli Państwu zwrócić uwagę na szczegóły, które często mogą nam umykać w „coraz bardziej pędzącym życiu”, a także zapoznać dzieci z ograniczeniami, z jakimi borykają się dzieci cierpiące na niewydolność nerek, gdyż zrozumienie, empatia i wsparcie są najlepszym lekarstwem i „iskierką” niezbędną do dalszej walki dziecka z chorobą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>