„Bajki bez barier” część IV EPILEPSJA

Skarb


Kilka słów do rodziców i nauczycieli

Fotografie w późniejszym czasie można wykorzystać do stworzenia wystawy, możemy również motywować dzieci do wymyślania śmiesznych nazw dla powstałych pomników. Zabawa integruje dzieci, rozwija umiejętności współdziałania i współpracy oraz koordynacji.

Pamiętajmy, iż bardzo ważne jest, aby dziecko z epilepsją było zawsze wypoczęte. Nie należy dziecka pozostawiać samego. Wychowawca lub też opiekun zawsze musi być poinformowany  o chorobie oraz środkach farmakologicznych przyjmowanych przez dziecko. Wskazane jest, aby dzieci uprawiały sport w miarę swoich możliwości. Nie wolno ograniczać ruchu na świeżym powietrzu ze względu na strach przed atakiem. Należy starać się dobierać taki sport, w którym dziecko będzie czuło się dobrze, a jednocześnie taki w którym my jesteśmy w stanie zabezpieczyć jego asekurację. Często zaleca się basen, oczywiście pod intensywnym nadzorem dorosłych, co jest również ważne, gdy dziecko bierze kąpiel. Niewskazane są natomiast wszelkie sporty związane ze sztukami walki. Gdy myślimy o nartach, rowerze lub rolkach – dajmy dziecku możliwość wyboru i podjęcia próby, pamiętając jednak w tym momencie przede wszystkim o kasku.

Przy dzieciach starszych należy zwrócić uwagę, aby w trakcie zabaw szkolnych, dyskotek nie używano lamp stroboskopowych, które ze względu na swoją specyfikę emitują intensywne bodźce wzrokowe, które mogą być bardzo pobudzające dla dzieci z epilepsją. Ważne jest również, aby kontrolować czas spędzany przez dziecko przed komputerem lub telewizorem.

Przy pracy z dzieckiem, które ma zdiagnozowaną epilepsję, pamiętajmy, żeby za każdym razem wysiłek podejmowany był w dobrze wywietrzonej sali lub na świeżym powietrzu, a dziecko miało zawsze możliwość przerwania pracy i odpoczynku oraz napicia się wody.

Mamy nadzieje, że kolejna z dziesięciu zaplanowanych książeczek pomoże Państwu spędzić czas z dziećmi w taki sposób, że odczują Państwo, iż przyczyniacie się do łamania stereotypów o różnych chorobach oraz niepełnosprawnościach.

Niniejsza bajka dostępna jest w wersji elektronicznej na stronie www.swiatelkodladzieci.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>