Czytamy „Bajki bez barier”

Czytamy „Bajki bez barier”

W październiku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie rozpoczęły się nowe, cykliczne zajęcia ?Bajki bez barier?, w których uczestniczą uczniowie chojnowskich szkół podstawowych, po jednej klasie z SP nr 3 i SP nr 4. Spotkania są realizowane na podstawie bajek wydawanych w 2015 roku przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych ?Światełko?. Głównym celem cyklu jest wyjaśnienie dzieciom pełnosprawnym ?inności? niepełnosprawnych rówieśników oraz ułatwienie im zrozumienia ich emocji i zachowań.

Czytanie całej serii dziesięciu bajek będzie prowadzone do czerwca 2016 roku – w każdym miesiącu jeden lub dwa tytuły dotyczące konkretnej niepełnosprawności. Bajkowe zajęcia przygotowują wspólnie bibliotekarze MBP: Marzena Luty i Agnieszka Tworzydło oraz nauczyciele: Maria Pękala z SP nr 3 i Dorota Chopkowicz z SP nr 4.
Na pierwszych, październikowych spotkaniach uczniowie poznawali świat autystycznej dziewczynki Kai oraz Huberta, chłopca z zespołem Aspergera – bohaterów bajek Joanny M. Chmielewskiej: ?Czarodziejka” oraz ?Hubek, kubek, wstążka”. Czytanie opowiadań oraz scenki przedstawione przez prowadzących, niektóre z udziałem dzieci, pomogły przybliżyć problemy osób z takimi dysfunkcjami. Uczestnicy zajęć z wielkim zaangażowaniem ?bombardowali zaletami? swoich kolegów i koleżanki oraz wykonywali prace plastyczne ? ?dar serca” dla osoby niepełnosprawnej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *